7. B


12. teden

(1. 6. do 5. 6. )

Nič več na daljavo. :)

 

Ta teden se vračamo v šolo, zato:

- tisti dan, ko imaš lum ali ls na urniku vzameš škatlo s potrebščinami že zjutraj in jo neseš v matično učilnico. Po koncu pouka jo pospraviš nazaj v omarico. Risalne bloke vam bom prinesla jaz in bodo ostali v učilnici do konca leta. 

- Izdelke smo končali v prejšnjem tednu, prosim, če jih prineseš s seboj v šolo, ker jih bomo uporabili za dekoracijo šole. 

 

11. teden

( 25. 5. do 29. 5.)

Končaš likovno nalogo 9. tedna in jo oddaš v spletno učilnico, pod nalogo.

10. teden

(18. 5. do 22. 5.)

V 10. tednu končate likovno nalogo Kiparstvo iz 9. tedna. Oddate v spletno učilnico v nalogo do 29. 5..

 

Če ste nalogo že končali, ste prosti. Ideje za ustvarjanje najdete v  zavihku dnevnik umetnika. 

9. teden

(11. 5. do 15. 5.)

Likovno področje: KIPARSTVO

Likovna naloga (likovni problem):  OBHODNA  PLASTIKA

Likovna tehnika: prosta 

Likovni motiv: žival

  

Časovni okvir: 9., 10., 11. teden (11. 5. do 29. 5.)

Kiparski motivi so lahko predmetni ali nepredmetni.  Predmetne kipe lahko hitro prepoznamo, saj gre za znane oblike, podobe: rastlinski, živalski, človeški motiv.

 

Za nepredmetne kipe so značilne oblike, v katerih ne prepoznamo podob iz sveta, ki nas obdaja. 

Takšnim kipom pravimo, da so abstraktni.

 

 

Likovna naloga:

 - zberi čim več škatel od jajc in poišči kose kartona, škatlice, veje, vejice, vrvice, zamaške,…..

 - iz nabranega materiala boš oblikoval PREDMETNI KIP, ki predstavlja žival

- mora biti obhodni (to pomeni, da si ga lahko ogledujemo okrog in okrog, iz vseh strani) in  stabilen

  - pri oblikovanju naj bodo osnove kipa sestavljene iz škatel od jajc, za detajle, uporabljaj še kakšne druge materiale (kar imaš pri roki (zamaški, veje, karton, škatlice, vrvice,…)

Upodobiti ne smeš prikazanih primerov.

 

Izdelek fotografiraj in objavi v spletno učilnico pod nalogo. 

8. teden

(4. 5. do 8. 5.)

Upam, da ste preživeli lepe počitnice in da ste se predvsem dobro spočili.

V 8. tednu končate likovno nalogo Strip iz 6. tedna. Oddate v spletno učilnico v nalogo do 8. 5.. Tam tudi preverite svojo oceno in če želite le to izboljšati, sporočite. 

 

Če ste nalogo že končali, ste prosti. Ideje za ustvarjanje najdete v  zavihku dnevnik umetnika. 

6. teden

(20. 4. do 25. 4. )

 

Okvirni čas za obravnavo področja: 2 uri

 Likovno področje: RISANJE

 Likovna naloga (likovni problem):  STRIP

Likovna tehnika: risarski materiali, flomastri

Likovni motiv: Korona junak

 

Časovni okvir: 6. in 8. teden  (13. 4. - 8. 5.)

 

Spoznali bomo velikega slovenskega mojstra animacije, Miki Mustra. 

Vaša naloga je, da si pogledate njegovo spletno stran in odgovorite na vprašanja v spletni učilnici. 

Nato izdelaj strip s 6 sličicami. Uporabi flomastre.  Motiv je korona junak. Ustvari junaka, ugotovi kaj potrebuje, da bo premagal strašni korona virus. Končano delo objavi v spletni učilnici.

 

 

MIKI MUSTER

Miki Muster se je kot drugi otrok rodil materi, po rodu Madžarki, in očetu Slovencu – zdravniku.

Pri Mikijevih osmih letih so se preselili v Ljubljano. V Ljubljani je odraščal in se šolal, razen, ko je med drugo svetovno vojno v Murski Soboti obiskoval gimnazijo, kjer je bila mama zaposlena na madžarskem okupacijskem območju.[ V gimnaziji si je želel, da bi po vojni lahko odšel v Ameriko k Disneyju, kar pa je bilo po vojni nemogoče zaradi železne zavese med Zahodom in Jugoslavijo. Svoj prvi strip je začel risati, ko je bila Jugoslavija še v obdobju stalinizma, pred Informbirojem, in ameriškim Disneyjevim likom podobni liki niso bili dovoljeni.

Prvi Mustrov risani film je bil v Jugoslaviji objavljen šele, ko je bil star štirideset let, pred tem je delal brez možnosti objave svojega dela, tudi reklamne risanke je lahko objavljal le anonimno. Svoje sanje je delno uresničil šele v 70. letih, ko je bil star že skoraj petdeset let, z odhodom v Nemčijo. V Nemčijo je odšel leta 1973, zaradi v začetku sedemdesetih let uvedenega progresivnega davka na dohodek. Delal je v studiu Bavaria Film.

V začetku 3. tisočletja je risanje povsem opustil in večino svojih sil usmerjal v oskrbo bolne žene. Po njeni smrti 2012 se je umaknil v osamo in se kmalu ponovno posvetil plavanju kot ambasador projekta Spet na konju Simbioze giba, a je plavanje zaradi strahu pred okužbami kmalu opustil. Zadnji dve leti je živel umaknjeno od javnosti v Centru starejših Notranje Gorice.

Umrl je 7. maja 2018 v zdravstvenem domu v Notranjih Goricah.

5. teden

(13. 4. do 17. 4. )

V petem tednu od 13. 4. do 17. 4. končate likovno nalogo iz tretjega tedna, saj so bile likovne naloge zasnovane za 2 šolski uri. Če ste delo oddali v spletno učilnico,  ste delo dveh tednov končali.

Ostali nalogo dokončajte do petka!

 Če kdo nima možnosti opraviti nalogo naj sporoči. Prav tako, če kdo nima možnosti fotografirati ali naložiti na računalnik.

4. teden

(6. 4. do 10. 4. )


Likovno področje: GRAFIKA

Likovna naloga (likovni problem): UMETNIŠKA IN INDUSTRIJSKA GRAFIKA

Likovna tehnika:  kolaž (kolaž papir, časopisni papir, ovojni papir, papirnati servieti…kar imaš doma!) in flomastri, svinčniki…

Časovni okvir: 4. in 5. teden: 6. 4. do 17. 4.  – 2 šolski uri

Motiv: Mir in sožitje

 

Spoznali bomo industrijsko grafiko. Oglej si miselni vzorec in razmisli o značilnostih industrijske grafike.

Oblikovali bomo industrijsko grafiko – plakat. Izdelek grafičnega oblikovanja, plakat, je tiskan medij, ki sporoča, obvešča, oglašuje, prepričuje, izziva ... javnost. Plakat je vizualno sporočilo. Včasih za sporočanje uporablja le besedilo, največkrat pa je na plakatu tudi slika.

Glede na vsebino ločimo prireditvene (film, turizem, šport, razstave ...), politične, ekološke, zdravstvene, komercialne in druge plakate. Lahko so veliki (jumbo ali veleplakati) ali majhni (WC-plakati, letaki ...).

Dober plakat je jasen, pregleden in opazen. To dosegamo s skrbno izbranim besedilom oziroma sloganom, učinkovitimi barvnimi kombinacijami, slikovno podobo in premišljeno kompozicijo ter z ustreznim izborom oblike črk (tipografija). Nekateri plakati so aktualni krajši čas, drugi pa zaradi svojih posebnosti dalj časa krasijo stene domov, galerij, muzejev, lokalov ...  

  

 

Prelevite se v grafičnega oblikovalca in oblikujte plakat, ki sporoča kako doseči mir in sožitje. Predstavljajte si, da bi ta plakat potem natisnili in razdelili širši javnosti – recimo na šoli.

 

Za podlago vzemite kar imate doma. Če nimate risalnih listov lahko lepite tudi čez časopisni papir, karton. Uporabite različne papirje za polnitev ozadja, lahko vključite fotografije, slike… Čez to lahko rišete, pišete. Pri tehniki ste zelo prosti. Pazite le, da bo sporočilo jasno.

 

Na tem plakatu Mucha prikazuje navdušenje in svobodo, ki ju prinaša kolesarjenje. Najopaznejši so stilizirani zlati lasje dekleta, ki v svojem razkošnem valovanju obvladujejo večji del kompozicije.


3. teden

(30. 3. do 3. 4. )


Končate nalogo iz 1. tedna. Časa imate do 3.4. 

Če ste že končali, lahko prosto ustvarjate. Ideje dobite pod zavihkom dnevnik umetnika. 


2. teden

(23. 3. do 27. 3.)


Odpade - naravoslovni dan.

Likovno nalogo končate v tretjem tednu.


1. teden

(16. 3. do 20. 3.)


Likovna naloga: prostorsko oblikovanje: ZUNANJI IN NOTRANJI ARHITEKTURNI PROSTORI

Likovna tehnika: prosta

Likovni motiv:  sanjska hiša

Za izvedbo likovne naloge imate 2 tedna, od 16. 3. do 27. 3. (pokrijemo 2 šolski uri).

 

Ko imate hišo končano jo poslikate in pošljete na kanal. Če ima kdo tehnične težave s fotografiranjem, prenašanjem na računalnik, objavljanja v kanalu naj pove. Lahko tudi v zasebno sporočilo in bom poskusila pomagati. Prav tako, če kdo nima tehničnih možnosti za izvedbo naloženega.

 

  1. Teden 16. 3. - 20. 3.

Spoznali bomo vrste gradenj. Poznamo tri tipe gradnje. Masivno, skeletno in plosko.

MASIVNA GRADNJA

Zidovi stavb so debeli, masivni, okna so majhna, notranjost je temačna. Masivna gradnja je bila prisotna predvsem v preteklosti, ko  sta bila glavna gradbena materiala les in kamen. Danes masivno gradnjo imenujemo tisto, ki uporablja predvsem opeko in zidake.

 

 

 

Masivna Gradnja

Masivna gradnja

Masivna gradnja

Skeletna gradnja

SKELETNA GRADNJA

Ta način gradnje srečujemo predvsem v moderni arhitekturi ( razstavni prostori, trgovske hiše, tovarne, športne dvorane…). Materiali omogočajo gradnjo visokih stavb iz nosilnega železnega ali železobetonskega ogrodja, ki je zapolnjeno z velikimi površinami stekla ali sten iz materialov, kot so pločevina in umetne mase.

Skeletna gradnja

Ploska gradnja

Ploska gradnja

PLOSKA GRADNJA

Poznamo jo v moderni arhitekturi, kajti v današnjem času nastajajo stavbe iz montažnih elementov, ki jih izdelajo v tovarni, na gradbišču pa jih le sestavijo v celoto. S fasadnimi ploskvami in notranjimi stenami bolj ali manj zakrijejo stenasto ogrodje stavb npr. stanovanjski bloki, montažne hiše, poslovne stavbe, tako da je le- to le malo vidno ali pa sploh ne.  

Naloga

 Glede na material, ki ga imaš doma (legokocke, škatle, zobotrebci, blago, folija, karton, papir, razne igrače, materiali v naravi…  ZNAJDI SE!) izberi enega od načinov gradnje in v tem načinu oblikuj maketo svoje sanjske hiše. Velikost prilagodi količini in vrsti materiala katerega imaš doma. Če imaš barve lahko hišo tudi barvno oblikuješ – barva fasade, strehe itd., če nimaš ta del spustiš.

Ne pozabi v hiši potrebuješ spalnico, kuhinjo, dnevni prostor, kopalnico…  Prav tako imajo stavbe temelje, stene, streho, okna, vrata… Razmisli, kaj vse bi še potrebovala tvoja hiša in to vključi v maketo. Pred delom naredi načrt razporeditve prostorov, oblike hiše…, da ti bo pri oblikovanju lažje. Če se pojavi kako vprašanje glede izvedbe, potrebuješ kako idejo javi v kanal. Poskusila bom biti čim hitrejša v odgovorih na vaša vprašanja. Če si vešč, lahko skico tudi vmes objaviš v kanal.