9. a


11. teden

( 25. 5. do 29. 5.)

Se vidimo v šoli :)

10. teden

(18. 5. do 22. 5.)

Izvajate nalogo 9. tedna. 

9. teden

(11. 5. do 15. 5.)

Likovno področje: GRAFIČNO OBLIKOVANJE

Likovna naloga (likovni problem):  ANIMACIJA

Likovna tehnika: PROSTA

Motiv: dogodek v šoli

 

časovni okvir: 9., 10., 11., 12., teden (11. 5. -5. 6.)

 

Pred teboj je zadnja likovna naloga v osnovni šoli, zato je zasnovana tako, da boš obudil nekaj spominov.

 

Razmisli in izberi dogodek v osnovni šoli, ki ti je najbolj ostal v spominu. Lahko je zabaven, smešen, tragičen, žalosten, kritičen,…  Razmisli, kaj bi izpostavil in predstavil naslednjim generacijam. Edino pravilo: naj bo spoštljiv do vseh vključenih. Ko imaš dogodek izbran, kontaktiraj sošolca (2, 3, ne več kot 5) in ga navduši za svoj projekt.

 Skupaj zapišite scenarij, ki vključuje: besedilo, osebe, sam dogodek, kdo bo igral koga, kdo izdela koga. Razdelite si vloge ustvajalcev animacije. Nato  izdelajte naprstne lutke udeležencev (nekaj namigov kako, imaš na spodnjih povezavah, seveda pa je izvedba prepuščena tebi, razne ustvarjalne strani premorejo veliko idej). Delo si pravično razdelite!

Scenarij oddajte v spletno učilnico.

Ko se konec meseca  vrnemo v šolo, bomo pri pouku likovne vzgoje posneli kratke filmčke vaših animacij, zato lutke in scenarij prinesite s seboj na prvo uro lum v šoli.

Kako izdelati animacijo:

  1. Ideja

Ideja je osnova vsakega ustvarjanja, čeprav seveda še zdaleč ni dovolj, da bi to ustvarjanje tudi nastalo. Idej je pravzaprav ogromno, precej manj pa je ljudi, ki bi ideje znali urediti v obliko primerno za predstavitev v kateremkoli mediju. Originalnost ideje je pogoj za vrhunski film, toda težava je v tem, da se vse kali idej nahajajo nekje v naši glavi, kamor pa so prišle zaradi različnih vplivov okolja.

 

  1. Sinopsis

 Sinopsis je realizacija ideje in prvi resni korak na poti do filma. Predstavlja zapis ideje v obliki, ko so podane vse osnovne niti zapleta in po navadi tudi razpleta zgodbe. Običajno je to delo osebe, ki je prispevala tudi idejo ni pa to nujno.

 

  1. Scenarij

 Scenarij je dokončna obdelava sinopsisa, v katerem so podani vsi elementi, ki bodo tvorili kasnejši filmski zapis. Podana je karakterizacija likov, lista dialogov in vsa stranska dogajanja, ki vplivajo na zgodbo. Izvor scenarija je lahko knjižna predloga ali sinopsis. Dokončna izdelava scenarija je včasih tudi skupinsko delo pri katerem sodelujejo strokovnjaki za posamezna področja

 

  1. Realizacija

Tu nastopi zmožnost improvizacije, ki loči dokončan film od nedokončanega.

 

Vloge, katere razdelite znotraj skupine. Vsak lahko ima več vlog, ki pa se ne smejo izključevati. Npr kamerman ne more biti še igralec…:

Režiser

Čeprav režiserja lahko označimo kot "možgane" projekta, je tu običajno glava, ki jih omejuje. Odgovoren je za interpretacijo in postavitev scenarija. Izbira in usklajuje sodelavce, določa igralce. Vodi kamermana. Ravno tako tudi nadzira in vodi postprodukcijsko montažo. Na koncu je običajno glavni krivec za uspeh ali polomijo projekta.

 Kamerman

Snema končno delo.

 Scenograf

Oblikovalec scene, skrbi za rekvizite in vizualno podobo kadra.

 Igralci

Animirajo naprstne lutke, sledijo in poslušajo navodila režiserja.

8. teden

(4. 5. do 8. 5.)

Upam, da ste preživeli lepe počitnice in da ste se predvsem dobro spočili.

V 8. tednu končate likovno nalogo iz 5. tedna. Oddate v spletno učilnico v nalogo do 8. 5.. Tam tudi preverite svojo oceno in če želite le to izboljšati, sporočite. 

 

Če ste nalogo že končali, ste prosti. Ideje za ustvarjanje najdete v  zavihku dnevnik umetnika. 

6. teden

(20. 4. do 25. 4. )

Končate likovno nalogo iz 5. tedna. 

Oddate jo na spletno učilnico, do 8. 5..

Tisti, ki ste že končali nalogo, ideje za ustvarjanje najdete v zavihku DNEVNIK UMETNIKA.

5. teden

(13. 4. do 17. 4. )

 

Likovno področje: RISANJE

Likovna naloga (likovni problem):  SORAZMERJE (PROPORC) ČLOVEŠKE FIGURE

Likovna tehnika: svinčnik, oglje

Likovni motiv: človek

 

ČASOVNI OKVIR: 5., 6., 7., 8. TEDEN (13. 4. - 8. 5. )

 

Poglobili se bomo v proporce človeške figure. Dobro si oglej priložene skice in se tudi med risanjem vračaj k njim. Oglej si film na youtubu (povezava na desni), poglej razmerja na skicah, meri, razmišljaj….

Tvoja naloga je, da s svinčnikom narišeš človeško figuro. Lahko upodobiš celega ali le del. Tisto, kar pa boš dodelaj!

Najprej si označi grobo, kje naj bi kak del telesa stal, kako dolg je v primerjavi z ostalim telesom, kote…. Ko imaš grobo skico postavljeno, začneš risati oblike telesa, šele nato začneš senčiti. Risba naj bo kar se le da realistična.

Prosim, da se za nalogo maksimalno potrudiš (zato imaš tudi 4 tedne časa), saj bomo to likovno nalogo, če bo potrebno (čakam na navodila iz ministrstva) ocenili.

4. teden

(6. 4. do 10. 4. )

 

V četrtem tednu od 6. 4. do 10. 4. končate likovno nalogo iz tretjega tedna, saj so bile likovne naloge zasnovane za 2 šolski uri. Če ste delo oddali v spletno učilnico,  ste delo dveh tednov končali.

Ostali nalogo dokončajte do petka!

 Če kdo nima možnosti opraviti nalogo naj sporoči. Prav tako, če kdo nima možnosti fotografirati ali naložiti na računalnik.

 

3. teden

(30. 3. do 3. 4. )

 

Likovno področje: SLIKARSTVO

Likovna naloga (likovni problem): BARVNO SLIKANJE

Likovna tehnika: prosta

Likovni motiv: prost

Časovni okvir: 3. in 4. teden: 30. 3. do 10. 4.; 2 šolski uri.

 

NAVODILO:

Na spodnji povezavi najdeš mavrico likovnih del. 

https://artsandculture.google.com/color?col=WHITE

 

Pod vsako od barv se skrivajo likovna dela svetovnih umetnikov. Izberi svojo najljubšo barvo in si oglej dela, ki se skrivajo pod njo. Na strani potem izbereš likovno delo, ki ti je najbolj všeč. Nato izpišeš.

Avtor:

Naslov dela:

Leto nastanka:

Zakaj te je delo pritegnilo?

Kakšno vzdušje prevladuje na izbranem delu?

 

Na zgornji vprašanji odgovarjaj tako, kot ti misliš in ne tako, kot prebereš na spletnih straneh. Ni pravilnega in ni napačnega odgovora. Sprašujem te po tvojem mnenju!

 

Ko izpišeš podatke, ki jih imaš pod sliko in odgovoriš na spodnji vprašanji si sliko dobro ogledaš.

Izbrano sliko upodobiš po svoje.

Materiali, format, podlaga in ostalo je prosto in prepuščeno tvoji izbiri. Uporabi materiale, ki jih imaš doma!

Izdelek (zapiske in sliko) objavi v spletni učilnici.

Avtor: Wassily Kandinsky

Naslov dela: Points

Leto nastanka: 1920

 

Zakaj te je delo pritegnilo?

To likovno delo me je pritegnilo, ker je predstavnik moderne umetnosti. Njena bogata zlata barva, me spominja na bogastvo, ki nam je dano v obliki družine. Motiv, poln ostrih oblik, temne barve…  pa kaos, ki trenutno vlada v državi.

Kakšno vzdušje prevladuje na izbranem delu?

Zmedeno, vzbuja nelagodje, a zlata v ozadju topli ozračje.


2. teden

(23. 3. do 27. 3.)


V drugem tednu od 23. 3. do 27. 3. končate likovno nalogo iz prvega tedna, saj so bile likovne naloge zasnovane za 2 šolski uri. Če ste delo oddali na kanal v e-asistentu,  ste delo dveh tednov končali.

Ostali nalogo dokončajte do petka!

 Če kdo nima možnosti opraviti nalogo naj sporoči. Prav tako, če kdo nima možnosti fotografirati ali naložiti na računalnik.

Juraj Dobrović; Prostorska konstrukcija, 1966


1. teden

(16. 3. do 20. 3.)

Likovna naloga: abstrakcija v kiparstvu

Likovna tehnika: prosta

Likovni motiv:  prost

Za izvedbo likovne naloge imate 2 tedna, od 16. 3. do 27. 3. (pokrijemo 2 šolski uri). Predlagam, da prvi del izvedete v prvem tednu drugega pa v drugem tednu, vsekakor pa vmes počakajte na komentar skice!!!

 

Če ima kdo tehnične težave s fotografiranjem, prenašanjem na računalnik, objavljanja v kanalu naj pove. Lahko tudi v zasebno sporočilo in bom poskusila pomagati. Prav tako, če kdo nima tehničnih možnosti za izvedbo naloženega.

 

  1. Teden (16. 3. - 20. 3.) 

Spoznali bomo obdobje moderne umetnosti.

Ne ustrašite se količine gradiva, saj ne rabite predelati vsega. Preberite si spodnji odstavek o moderni umetnosti, da dobite splošno predstavo o takratni umetnosti in preglejte slike v priponki.

Potem izberite eno izmed spodnjih modernih smeri in jo podrobneje preučite. Preučite do te mere, da boste lahko iz materialov, ki jih že imate doma (bodite iznajdljivi) postavite kip.

Ko pregledate teorijo, si zamislite skico kipa

Skica naj vsebuje: umetnostno smer, ki jo boste izbrali, skico kipa, idejni zapis postavitve, seznam materialov, ki jih boste uporabili.

Skico poslikajte/poskenirajte in objavite v kanal.

Tam lahko pregledamo in predebatiramo vaše skice. Naj že sedaj opozorim, da naj bodo komentarji !!!! spoštljivi !!! in predvsem konstruktivni. Težko je postaviti ideje na ogled javnosti!

 

 

MODERNA UMETNOST

Umetnost 20. stoletja si je samovšečno nadela ime moderna. Ker moderno označuje tudi naš čas, bi torej umetnost morala ostati »moderna«. Toda ni tako. Vsako obdobje se enkrat konča in spremembe so edina stalnica naše materialne resničnosti. Zato z izrazom moderna označujemo le umetnost, ki traja od sedemdesetih let 19. stoletja do sedemdesetih let 20. stoletja. Za umetnost današnjega časa uporabljamo izraz sodobna umetnost, pri čemer tega izraza ne uporabljamo, da bi slogovno označili zdajšnjo umetnost, kot je naredila moderna, temveč zato, da bi današnji čas ločevali od moderne.

Začetek moderne je vezan na slog impresionizem. Značilnosti modernizma so v manjšanju pomena ideje oziroma vsebine likovnega dela in poudarjanju likovno formalnih elementov, ki tvorijo vsako umetniško delo. Sčasoma je izražanje le skozi likovne elemente privedlo do tega, da so se umetniki zavestno odločali, katere likovne elemente bodo uporabili in katerih ne. Njihov slogan manj je več (angl. Less is more.) govori o potrebi po izražanju s čim manjšim številom elementov. In ko so umetniki ustvarili svoj slog, so v njem vztrajali do konca svojega življenja. Potrebo po novem spremlja potreba po izvirnemfascinantnemmedijsko odmevnem.

Zato bomo o 20. stoletju govorili kot o obdobju številnih slogov, ki nastajajo skoraj vzporedno in trajajo različno dolgo. Umetnik se poveličuje kot ustvarjalec novega sveta, sveta umetnosti in je celo neke vrste revolucionar.

 

 

Gibljiva kinetična umetnost : https://eucbeniki.sio.si/lum9/2853/index.html (ni samo ena stran; desno spodaj imate puščico, kjer se premikate levo in desno.)

Konceptualna umetnost https://eucbeniki.sio.si/lum9/2473/index1.html

Instalacija https://eucbeniki.sio.si/lum9/2473/index1.html

Land art https://eucbeniki.sio.si/lum9/2473/index2.html

Seveda ni prepovedano, da pobrskate tudi drugje. J

 

Create Your Own Website With Webador